Święto Matki Bożej Królowej Polski, 3 Maja 1923, w Tychach.


Opis uroczystości patriotyczno-narodowych, z wyraźnym akcentem kościelnym, z okazji święta Królowej Polski, w kronice szkolnej. Uroczystość miała miejsce już po odzyskaniu niepodległości i powrocie Górnego Śląska do Ojczyzny:


" O godzinie 8 wieczorem 2 maja 1923 odbył się uroczysty pochód dzieci z lampionami i chorągiewkami. Na czele kroczyła muzyka. W przerwach dzieci śpiewały patriotyczne pieśni. O 8 rano przejeżdżał przez Tychy marsz. Foch. Dzieci były na stacji powitać go - pociąg z tego powodu zatrzymał się. O 6 rano /3 maja/ pobudka. O 8:30 dzieci szkolne ze Żwakowa, Paprocan, Czułowa, Wartogłowca wyruszyły . O 9 tej godzinie na placu Wolności rozpoczęło się ustawianie pochodu do kościoła. Na przodzie szły dzieci ubrane odświętnie w czapeczki rogatywki - zrobione przez nauczycieli - z chorągwiami i chorągiewkami tudzież szarfami i odznakami udały się do kościoła na nabożeństwo. Za dziećmi wszystkie stowarzyszenia społeczne, rolnicze, młodzieżowe.
Po uroczystej Mszy prałat Kapica wygłosił kazanie patriotyczne na temat " Co winniśmy Ojczyźnie i Bogu" , które się wszystkim podobało. Podczas Mszy św. śpiewano pieśń " Boże coś Polskę" . Po mszy św. uformował się pochód, który kroczył ul.Sienkiewicza, Mielęckiego, Książęcą na plac Wolności. Tak w nabożeństwie jak i pochodzie wzięło udział 6000 ludzi - gdyż omal że nie powstał wielki pierścień, gdyż początek pochodu był koło gospody Liszki a koniec widać było przy Brzósce tj. na przestrzeni 1,5 km długości. Na placu Wolności odśpiewało Towarzystwo śpiewackie kilka pięknych okolicznościowych pieśni, poczem nauczyciel Rogalski wygłosił mowę na temat Konstytucji 3 Maja. Podczas mowy Zarząd gminy odbył uroczyste posiedzenie na którem jednomyślnie uchwalono zmianę placu Targowego na plac 3 Maja. Po odśpiewaniu " Roty" Konopnickiej pochód rozwiązał się. Podczas pochodu sprzedawano znaczki na cele oświatowe. O 3- ciej po południu odbyło się przedstawienie dzieci szkolnych dla dzieci, na którem to kierownik szkoły /Rudolf Zaręba/ objaśnił dzieciom znaczenie
Konstytucji. Wieczorem odbyło się znów przedstawienie na które złożyły się: śpiewy dzieci, deklamacje-korowód-mowa o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, przedstawienie " Walek kosynier" i " Rozmowa wuja z dziećmi" na temat zbiórki 3. Maja. O 10- tej rozeszła się liczna publiczność zupełnie zadowolona. Pochodem i uroczystością kierował komitet na czele którego stali pp. Kątny Bruno i Krzyżowski Paweł księgarz. Sztukę do przedstawienia wyćwiczył nauczyciel Matusiak" .
Kronika SP nr 1 w Tychach, str.194-5; w: " Tychy. Monografia historyczna", pod
redakcją Ryszarda Kaczmarka, Wydawca Miasto Tychy, 2011, str. 195-196
AP Pszczyna, Gm Tychy, sygn. 86a, k 46-50

Komentarze

Popularne posty z tego bloga