Polska potrzebuje wierności, rycerskości.  Paweł Krzyżowski (1871 - 1937) to brakujące ogniwo rodziny, zapomniane jak los wielu tysięcy najlepszych Synów Śląskiej Ziemi.
Paweł Krzyżowski pochodził z rodziny o patriotycznych tradycjach, sięgających czasów średniowiecznych o nazwisku Maczka / Maczko, która przybyła na Śląsk na początku XVII wieku.
Był synem Jana Krzyżowskiego (ur. 29 sierpnia 1843r).
Laurentius Maczka/Maczko, ur. około 1650r., to pierwsza udokumentowana
postać w drzewie genealogicznym rodziny Krzyżowski Paweł (1871 - 1937)


Pierwszy ślad rodu Maczko datuje się na 1065r., kiedy to Bolesław Śmiały zwany Szczodrym przekazał kościołowi w Mogilnie liczne posiadłości, między innymi "Maczewo".  To stamtąd wywodził się rycerz Mancz, opisany w dokumentach jako człowiek pełen wiary chrześcijańskiej i szlachetnych cnót rycerskich.



Laurentius Maczka/Maczko, ur. około 1650r., to pierwsza udokumentowana
postać w drzewie genealogicznym rodziny Krzyżowski Paweł (1871 - 1937)[1]
Ród Maczko posiada genealogiczne związki z rodami Czeczerad, Odrowąż, Jastrzębiec.
Historia rodzinna rodu Maczka / Maczko zaczyna się taką chrześcijańską maksymą:
"Roku Pańskiego 1466 na chwałę Bożą i Królowej Niebios"
Maciej Maczko f. (fundator). Sentencja taka znalazła się na Portalu Macieja Maczko w kościele św. Bartłomieja w Mogile, który można podziwiać w dzielnicy Kraków - Mogiła. Jest to jedyny zachowany drewniany kościół zbudowany przez Macieja Maczko. Artysta ten, znany jest w dokumentach jako "cieśla królewski, budowniczy drewnianych kościołów".[2.] Przypuszcza się, że "cieśla królewski  Maciej Maczka" mógł pochodzić z Lissiny koło Żywca. Dokumenty mówią, że pochodził z pogranicza Małopolski i Śląska, a dowodem na to, że mógł mieć wielu następców może być fakt, że to właśnie obok Żywca wykształcił się charakterystyczny dla tego artysty styl budownictwa drewnianego. Ziemia Żywiecka to tereny, które obfitują w budulec - świerki i jodły. Fakt drugi: istnieje podanie, że kościół w Mikuszowicach (koło Bielska - Białej) miał zbudować w 1455 roku "sam cieśla królewski króla Kazimierza Jagiellończyka, Maciej Maczka".

W tej genealogicznej historii występuje również chorąży "Wawrzyniec Krzyżowski, chorąży pieszy koronnej 1779" (DW.95f.748), oraz historia dwóch Stanisławów /Krzyżowskich z ziemi różańskiej, z roku 1669 (A.Boniecki, "Herbarz polski"[3]. Jeden z nich miał córkę Salomeę Michałową Jordanową - żonę Michała Jordana. Z tego związku narodzili się synowie: Stanisław, Franciszek, Józef, Stefan, Ignacy, Jordan oraz córki Zofia i Rozalia. Wszystkie dzieci /urodzone około roku 1740/ dziedziczą po ojcu herb Trąba - Brzezina [4][5]
Prawdopodobnie ród ten może mieć związek z rodem Pawła Krzyżowskiego (1871 - 1937). Wskazuje na to wiele faktów: tożsame nazwisko, miejsce urodzenia oraz daty urodzenia członków rodu.
Wiele historii rodu Maczka/Maczko/Godon/Krzyżowski, rodu osiadłego na Śląsku w okolicach Tychów i Żywca [6][7], ale także rodu Krzyżowski wywodzącego się z Ziemi Bełskiej (trudno udokumentować która to gałąź rodu), można przeczytać w "Chronografii albo Dziejopisie Żywieckim" Andrzeja Komonieckiego, "Wielkiej Genealogii Minakowskiego", "Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski" oraz "Tekach Dworzaczaka". W okolicach Żywca istnieje także miejscowość "Krzyżowa, której założycielami byli "Krzyżowscy". W dokumentach historycznych dawnych "Krzyżowa" występuje w rodzaju męskim jako "Krzyżowo".[8][9]
genealogia rodu/przykłady:

Józef Krzyżowski herbu Grzymała (ur. w 1550 roku), w 1588 roku poślubił Annę Duninównę z Lissowa (ur. w 1560 roku). Z tego małżeństwa mieli osiem dzieci: Aleksander, Zygmunt, Marcin, Krzysztof, Agnieszka, Katarzyna (zamężna ze Stanisławem Białobrzeskim herbu Awdaniec), Dorota, Zofia. Synem Marcina był Maciej Krzyżowski, (poślubił Annę Kobylińską), który w 1581 roku wraz z synami: Walentym, Mateuszem, Piotrem i Janem; sprzedał: Bogate, Gostkowo i Bobowo, Boguckiemu. Mateusz Krzyżowski syn Macieja, w 1629 roku sprzedał Żołów i Merony, Darowskiemu. Florian Krzyżowski, zmarł za czasów Pruskich, spadek po nim w I połowie XIX wieku przejęli: Grzegorz, Józef, Stanisław, Bernard, Aleksander, Wiktoria.

Stanisław Maczko, praprzodek rodu Krzyżowski (ur. 1684) urodzony jest już w Tychach[10]. Z Czułowa koło Tychów wywodził się prapradziad Pawła Krzyżowskiego, Sebastian Godon/Krzyżowski (żołnierz armii pruskiej), urodzony w roku 1748.
[13] Z kwerendy archidiecezjalnej w Katowicach wynika, że Paweł Krzyżowski (1871 - 1937), był piątym członkiem rodu Krzyżowski noszącym to nazwisko. Wszyscy członkowie rodziny mają udokumentowaną datę zaślubin w kościele katolickim od roku 1679 roku.
Przypisy
1.
Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach (kwerenda: dr Halina Dudała)
"Drzewo genealogiczne rodu Krzyżowski Paweł (1871 - 1937)"
2.
"Anno domini MCCCCLXVI ad honorem (Dei et) Regine coelorum Mathias Manczka f",  praca Ryszarda Mączki

3.
A. Boniecki, Herbarz polski; 9.104. 837. i 9. 844 i 843 6.
4.
Dla dociekliwych: szczegóły z dokumentów dotyczące Salomei Michałowej Jordanowej: ur. 1710 herbu GRZYMAŁA, córka Stanisława Krzyżowskiego (ur. 1690(?)-1762 z matki nieznanej. Jak wynika z nazwiska "Michałowa Jordanowa", mężem Salomei był Michał Jordan. Oto ten dokument: "Stanisław, 1723 zeznał zapisy na rzecz wnuków swoich po zmarłej córce Salomei Michałowej Jordanowej" (A.Boniecki, Herbarz polski; 9. 104. 837 i 9. 104. 844 i 843).
5.
Dziećmi Salomei i Michała Jordana są synowie: Stanisław, Franciszek, Józef, Stefan, Ignacy, Jordan oraz córki: Zofia i Rozalia. Wszystkie dzieci urodzone około roku 1740, herbu Trąba-Brzezina!
6.

Kwerenda Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach; autor dr Halina Dudała, wrzesień 2011r. , "Metryki chrztu i daty ślubów w Kościele Rzymskokatolickim
  rodu Maczko / Godon / Krzyżowski".

7.
Teresa Krzyżowska, herbu Grzymała, siostra Stanisława ur. około roku 1680. pochodzi z "Krzyżowa". Fakt ten podaje A. Boniecki: "Herbarz polski": 9.104.837 i 9.104.844 i 843

8.
Nazwa miejscowości pochodzi od założycieli wsi jakimi byli Krzyżowscy co zanotowano w dokumentach z roku 1608: "Wcześniej, w lesie w tej okolicy, miał krzyż na kształt męki pańskiej znajdować się"; w: "Chronografia albo Dziejopis Żywiecki", Andrzej Komoniecki, wyd.S. Grodziski i J. Dwornicka, Żywiec 1987, str. 21. Zachowana pieczęć z 1850 roku przedstawiała w wolnym polu wzgórze a na nim symetrycznie rozmieszczonych pięć krzyży. Ponadto Krzyżową przecinał znany już w średniowieczu trakt handlowy wiodący w kierunku Słowacji i Węgier. Znany jest udział Krzyżowej w pierwszych wyprawach górskich. Z opisu wyprawy Ludwika Zejsznera, z roku 1830, czytamy: "(...) Wioska Krzyżowa zupełnie górskie ma spojrzenie. Tu powszechnie wszystkie pomoce znajduje podróżny do wstąpienia na Babią Górę: koni nawykłych do drapania się w góry, przewodników i nieco żywności". W księdze tej znajdują się także na str. 31 takie słowa: "Krzyżowa trochę lepiej chłopami się rządzi" oraz: "Zimą ... Michał ma swój początek, (odjechał) na saniach do Zielonych Świątek".
9.
A. Boniecki, "Herbarz polski": "Mikołaj Krzyżowski, syn Jana, herbu PRUS (I Turzyna); gniazdo Krzyżowo: "Mikołaj, syn Jana sprzedał 1449 część Krzyżowa". 11. A. Boniecki, Herbarz polski; 9.104. 837. i 9. 844 i 843 12.

10.
Kwerenda Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach; autor dr Halina Dudała, wrzesień 2011r. , "Metryki chrztu i daty ślubów w Kościele Rzymskokatolickim  rodu Maczko / Godon / Krzyżowski".

3 Maja 2017, Święto Maryi Królowej Polski, Irena Maczko


Komentarze

Popularne posty z tego bloga